High School Sports:
Baseball:
Non-Conference:
#3 D-II Defiance 7, Whitmer 1
Bath @ Anna, Susp.
Central Catholic 8, Wauseon 7
#6 D-III Coldwater 8, #13 D-II Wapakoneta 1
Edon 11, Fayette 1
Fairview 16, Stryker 1
Fort Recovery 5, Franklin-Monroe 2
Jackson Center @ Lehman Catholic, Ccd.
Jefferson 11, Continental 1
Lima Senior 16, Perry 6
#6 D-IV Lincolnview 5, Antwerp 2
Marion Local 13, Celina 2
Miller City 12, #12 D-III Wayne Trace 9
Montpelier 4, Hicksville 2
Ottoville 7, Edgerton 3
Parkway 20, Bradford 7
Paulding 5, Pandora-Gilboa 4
Spencerville 14, Fort Jennings 3
Tinora 1, Bryan 0
Northern Lakes League:
#19 D-I Anthony Wayne 1, Napoleon 0
Northwest Ohio Athletic League:
Archbold 7, Evergreen 6
Putnam County League:
Kalida 4, #11 D-IV Columbus Grove 2
Western Buckeye League:
Kenton 4, Van Wert 3 F/10
Softball:
Tournament:
Division II:
UNOH District:
Bryan 10, Celina 0
Napoleon 8, St. Marys 3
Defiance 2, Liberty-Benton 1
Bath 11, Elida 8
Genoa District:
Lake @ Rossford, Ppd. to 5/13/23
Maumee 10, Wauseon 0 F/5
Central Catholic 11, Fostoria 1
Otsego 10, Port Clinton 0 F/5
Willard District:
Perkins 6, Mansfield Madison 5
Clyde 2, Shelby 0
Bellevue 5, Lexington 4
Division III:
Shelby District:
Huron 10, Bucyrus 0
Upper Sandusky 8, Galion 5
Margaretta 10, Wynford 3
Clear Fork 12, Colonel Crawford 5
Holland Springfield District:
Oak Harbor 8, Northwood 0
Tinora 6, Swanton 0
Eastwood 9, Archbold 2
Genoa 4, Elmwood 1
Bath District:
#2 Fairview 11, Spencerville 0
Wayne Trace 12, Jefferson 2
Van Buren 11, Paulding 3
Coldwater 10, Bluffton 0 F/5
Non-Conference:
Edgerton 13, Stryker 1
Edon 11, Fayette 1 F/5
Hicksville 8, Montpelier 2
LCC 11, Kalida 1
Miller City 12, Leipsic 2
Boys Track & Field:
WBL Championships @ Wapakoneta
1. Shawnee 92
2. O-G 81
3. Lima Bath 62
4. Celina 54
5. Wapakoneta 53
MAC Championships @ New Bremen
1. Marion Local 184
2. Minster 102
3. Versailles 85
4. Coldwater 76
5. St. Henry 69
Girls Track & Field:
WBL Championships @ Wapakoneta
1. O-G 127
2. Celina 89
3. St. Marys 67
4. Van Wert 55
5. Kenton 47
MAC Championships @ New Bremen
1. Minster 141 ½
2. Versailles 119
3. Coldwater 84 ½
4. Ft. Recovery 80
5. Marion Local 52 ½
(03-19-2024) Brooks Miller named the D3hoops.com National Coach of the Year.
(03-19-2024) Trine Men's Basketball Celebration, Tuesday March 19
(03-18-2024) Trine Softball Finish Pioneer Classic Undefeated
(03-17-2024) Trine Men's Basketball Wins NCAA National Championship
(03-16-2024) Trine Baseball Struggles at Franklin
(03-14-2024) Trine Basketball Defeats Trinity 66-54
(03-11-2024) Men's Basketball Beats the Buzzer To Clinch Sectional Trophy
(03-11-2024) Gladieux Wins Second Career National Championship
(03-10-2024) Danklefsen Record 600th Win
(03-10-2024) Thunder Handle Bears in Sectional Semifinals
(03-10-2024) Hill No Hits as Thunder Sweep Another Day in Florida
(02-28-2024) Prairie Heights And Fremont BBB Fall In Round One Of Sectionals
(02-27-2024) Trine Women's Basketball Heads to Oshkosh for First Round Matchup
(02-27-2024) Trine Men's Basketball Hosting Opening Rounds of NCAA Tournament
(02-27-2024) Trine Baseball Falls in Series Finale Against Anderson
(07-31-2023) Fort Wayne Jackers Advance To World Series
(07-31-2023) Prairie Heights 12U Baseball Team Wins Vermont Settlement Festival Championship
(06-08-2023) Trine Softball Wins National Championship
(06-07-2023) Softball Falls in Opening Game of Championship Series
(06-05-2023) Trine Softball Team Advances To Championship